2022 m. sausio 21 d., penktadienis

Kelionė atgal

Stasiūnai - taip arti, kad vos spėju užbaigti mintį...

Kam – kaimas, kam – kaimelis, o mudviem su Reda – mūsų šeimos ištakai, čia pirmą kartą kartu peržengėm savo namų slenkstį. Išbraidytas kiekvienas takelis, paliestas bene kiekvienas medis, krūmas ar didesnis akmuo. Kiek čia sulaukta rytų, kiek palydėta vakarų... Kiek veidų likę atmintyj...

Šiandien sugrįžom.

Parko gatvelė – kiek į šoną. Dvaro pilkuma iš tolo rėžia akį šviežiame sniege. Lyg suplėšyti istorijos puslapiai pavirtę durys... Įskilusio stiklo skiautės... Dažų draiskanos... Kažkurio kambario gale – bene sveika išlikusi krosnis.




Dešinysis dvaro šonas sudegęs iki pat stogo, juoduoja jau nepagydomu skausmu... Įlendam į rūsį, prieblandoje gerai matosi skliautai, laiptai, šimtametės plytos ir dar visai sveiki mediniai perdangos rąstai, bet tai viskas, kas likę iš istorijos.




Skaudžiai kažkaip. Šaltai. Lyg botagu viduj...

Pirmieji XVII amžiaus viduryje paminėti Vladikiškių dvaro savininkai – mažai žinoma Kierdėjų giminė. Kai Elena Kierdėjūtė ištekėjo už Mato Romerio, prasidėjo kelis šimtmečius (iki 1926 metų) trukęs Romerių valdymas. Pabaigos pradžia buvo dar 1922-aisiais, kai pagal Lietuvos valstybės didžiosios žemės reformos įstatymą Vladikiškių dvaro žemės buvo išparceliuotos. 1926 m.  Kamilė Romerytė Vladikiškių dvarą su sodu ir trobomis pardavė Chatkevičiams. Taip Romerių giminė, Vladikiškių dvarą valdžiusi apie 250 metų, padėjo tašką... 

Paskutinis dvaro savininkas, iš kurio 1940 m. sovietų valdžia nusavino dvaro pastatus, buvo Zigmas Šimašius, dvarą nusipirkęs 1934 metais. Sovietiniais laikais dvare buvo įsikūręs Kaišiadorių rajono žemės ūkio technikos operatyvinis centras, vėliau – socialiniai būstai. Dvaras kentėjo... Šiandien dvaro likučiai priklauso privačiam asmeniui ir laukia naujo savininko, tuo pačiu - gal ir savo atgimimo, kas žino... Tik kad tas laikas – toks negailestingas, kasdien pasiima po trupinėlį sau...

Istorikai spėlioja, kad dabartinis dvaro pastatas pastatytas XVIII a. antroje pusėje ar XIX a. pradžioje. Apie dvaro vidaus interjerą faktų, deja, neliko, tačiau apie jame buvusią biblioteką liudija retsykiais dar aptinkamos knygos su Vladikiškių bibliotekos ekslibriais (su įrašu po karūna - "BIBLIOTEKA WŁADYKISKA").

Tebestovi mūrinis tvartas ir svirnas, taip pat išliko pavieniai parko medžiai ir tvenkinys. Medinis malūnas, taip ir nesulaukęs šviesesnių dienų, sudegė iki pamatų dar 2011 metais, puikiai prisimenam…





O Mažųjų Vladikiškių kaimo kapinaitėse ilsisi Romerių giminės vyrai ir moterys. Čia stovi ir Romerių koplyčia su trimis epitafijomis. Praveriam duris, viduje – tik šluotos ir seni nebereikalingi kryžiai. Tylu.




Tokia štai nelinksma istorija. Tikėkimės – be taško, su daugtaškiu, tik šiandien, deja,  abejonių kur kas daugiau nei tikėjimo…

Kokiu nevaržomu siautuliu nuo nakties sninga… Snaigės, kaip ir laikas, neturi šešėlio.

Bet palieka pėdsakus.


 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Laikas ir tikėjimas

Visai visai mažulėlis kaimas bene koks dešimtis kilometrų nuo Suvalkų kadaise skambėjo jotvingių balsais. Vėliau, beveik iki XVIII amžiaus p...