2023 m. kovo 30 d., ketvirtadienis

Po ąžuolu

Strošiūnų šilo vakariniame pakraštyje, visai prie kelio Kaišiadorys-Stasiūnai-Žiežmariai, po galiūnu ąžuolu prisiglaudę Mažųjų Vladikiškių kaimo kapinaitės. 

Kažkada Vladikiškių dvaras priklausė Kierdėjams, ir tik XVII a. pabaigoje perėjo į Romerių giminės rankas, kai Motiejus Romeris vedė Heleną Kierdėjūtę. Retas kuris iš mūsų negirdėjęs Romerių - didikų, patriotų, mecenatų, dailininkų, muzikų, kariškių ar teisininkų… Mūrinė raudonų plytų koplyčia  kapinaičių centre – viena iš garsiai Romerių giminei priklausiusių laidojimo vietų. Koplyčios vakarų pusės sienoje įrengtos trys lentos su epitafijomis, liudijančiomis apie palaidojimus. Ant vienos iš jų gerai įžiūriu Romerių giminės herbą. Kažkada čia buvo Trakų bei Gardino apskričių bajorų maršalkos Severino Mikalojaus Romerio bei dviejų sūnų vienodais(!!!) Saturnino vardais amžinojo poilsio vieta… Koplyčios durys neužrakintos, lengvai nukeliu masyvų kablį… Į dailiai sugulusių raudonų plytų sieną remiasi visai neseni kryžiai. Tiek istorijos…





O kairėje kapinaičių tako pusėje palaidoti Vladikiškių, Kaišiadorių, Triliškių, Stoniavos dvarų savininkas Aleksandras Juozapas Romeris ir jo žmona Joana Sieklucka. Antkapis su liūdinčio angelo skulptūra skirtas 1899 m. tragiškai žuvusiai penkiolikmetei A. J. Romerio anūkei Celinai, jo postamente iš visų pusių - lenkiški įrašai. “Dievas davė, Dievas paėmė” – sako vienas iš jų… Taip pat čia palaidoti netolies buvusio Stoniavos dvaro savininkas, husaras Jonas Jaroslavas Romeris ir Triliškių dvaro savininkas Aleksandras Vitalijus Romeris.







Neišaugojom dvarų grožio. Paminklus ir įrašus juose pamažu niokoja laikas… Istoriją nukloja užmaršties dulkės ir vis mažiau žmonių sustoja pasidomėti, kam ošia ąžuolas, ką mena suskilę antkapiai…

Šviesu. Lyg nuo tų žmonių, nešusių šviesą…


2023 m. kovo 6 d., pirmadienis

Sekundės

Net ir laukimą galima išnaudoti labai prasmingai... Žinojau, kad teks laukti, todėl iš anksto pasidairiau žemėlapyje, ką galėtume pamatyti, per daug nenutoldami nuo Olimpiečių gatvės, kur turėjome svarbių reikalų... 😉

Sustojam, perbėgam gatvę, ir beveik tą pačią akimirką pamatom... tanką, tą tikrą sovietinį tanką, dabar tapusį žiauraus karo simboliu. Sudegęs kažkur Ukrainos laukuose, Katedros aikštėje jis tarsi primena ir liudija visos ukrainiečių tautos kančią... Kažkodėl jau nebaisi, netgi nedidelė, tiesiog ugnies suniokota karo mašina...

Visai čia pat, tiesiog už Katedros varpinės, pilkame grindinyje - dvi didelės bronzinės žmogaus pėdos. Iš tiesų - tai 1989-ųjų Baltijos keliui atminti skirta plytelė, kurią į aikštės grindinį įmontavo Vilniaus, Rygos ir Talino miestų merai, po plytele palikę kapsulę su atmintuke įrašytu tekstu ateinančioms kartoms. Sustojam su Emilija Marija, lyg padarydami gyvą grandinę...


Skvere link Neries – dar tikra žiema. Visai nežymią kalvelę jau 50 metų puošia trijų barzdotų senolių biustai iš dolomito, o kompozicija atidengta, švenčiant 650-ąjį miesto gimtadienį (dabar – jau 700!!!). Skaičiau įvairiausias spėliones, ką gi tie trys seniai reiškia – vieni sako, kad paminklas skirtas trims didiesiems Lietuvos valdovams – Mindaugui, Gediminui ir Vytautui, kiti – kad čia tiesiog sutūpę trys nykštukai, dar kiti – kad skulptūroje vaizduojami karys, artojas ir poetas.

Tolėliau taku – prieš 20 metų atidengtas paminklas vieninteliam Lietuvos karaliui Mindaugui. Paminklo dydis ir pati karaliaus poza puikiai perduoda visą karaliaus didybę. Paminklo pagrinde - saulės kalendorius, kuriame sužymėtos ir pagoniškos, ir krikščioniškos šventės, lyg liudijimas, kad Mindaugas nešiojo savyje abi religijas.


Kitoje T. Vrublevskio gatvės pusėje – Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka. Man rūpi du dalykai – parodyti Emilijai Marijai 1931-ųjų Neries potvynio vandens lygį, pažymėtą sienoje ir pačiam pamatyti atminimo lentą Generolui Vėtrai (Jonui Noreikai). Pasirodo, viskas telpa į vieną nuotrauką, nereikia niekur toli ieškoti 😊 Potvynio iš tiesų anuomet būta baisaus, internete galima rasti ne vieną pasakojimą ir nuotrauką. O apie Generolą Vėtrą gal geriausiai dar 1991-aisiais parašė Statys Yla: “…Tėvynės meilė buvo jam brangesnė už viską. O tai yra tikroji žmogaus auka.“ O atminties kūju nesudaužysi, nors tą ir bandė daryti buvę merai ir kitokie pseudopatriotai…

Grįžtam atgal prie Valdovų rūmų sienos, ieškoti bene svarbiausio dalyko, kurį norėjome pamatyti – labai rūpi rasti bareljefą, liudijantį unikalią istoriją. “Monument Tito Livio Burattini” – taip žemėlapiuose pažymėtas bareljefas, skirtas XVII amžiaus italų mokslininkui Tito Livio Burattini. 1641 metais Tito Livio Burattini tapo Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo IV -ojo Vazos sekretoriumi, vadovavo Abiejų Tautų Respublikos finansų reformai ir monetų kalyklai, buvusiai Valdovų rūmuose.  Garsus išradėjas, fizikas, matematikas, architektas – žodžiu, - visų galų meistras, dar 1675 m. Vilniuje išleistoje knygoje „Misura universale“ pirmą kartą pavartojo terminą „metras“ kaip ilgio mato vienetą, pasiūlęs jį vadinti „metro cattolico“. Tai reiškė, kad jis turėtų būti naudojamas visuose katalikiškuose kraštuose, nors karališkasis įstatymas dėl metrinės sistemos įvedimo buvo priimtas tik 1795 metais Prancūzijoje, tuomet pagamintas ir pirmasis metro etalono prototipas. Metras Prancūzijos Mokslų Akademijoje buvo apibrėžtas kaip 1:10000000 atstumo dalis nuo pusiaujo iki Šiaurės ašigalio, matuojant per Paryžių. O Tito Livio Burattini mirė 1681 m. Vilniuje, daugiau nei šimtu metų anksčiau… Štai kokią istoriją primena bareljefas ant Valdovų rūmų sienos.


Stabtelim prie “Stebuklo” – Katedros aikštėje yra ir tokia plytelė 😊 Sako, plytelė išpildys norą, jei užlipsi ant jos ir apsisuksi aplink 😉 Dabar lauksim, nors plytėlė visai nedidelė, kas žino, gal išpildo tik mažus stebuklus… 😉




Pasukę namo, dar sustojam siaurutėje A. Juozapavičiaus gatvelėje, prie namo, pažymėto 11 numeriu. Čia, giliai kiemuose, ant saulės nutviekstos kalvelės – vienintelė Lietuvoje Vilniaus armėnų apaštališkoji bažnyčia, toks visai mažas namelis, maždaug 10 žingsnių palei sieną, gal ir tiek nebus… Sakau “maždaug”, nes bažnyčia – už tvoros, o varteliai – užrakinti. Bažnyčia stūkso XVIII a. menančių švento Rapolo kapinaičių vietoje. Pačiame sklypo centre – trys kapai su metaliniai kryžiais. Jau tik namuose sužinau – jie skirti pagerbti žuvusiems Armijos Krajovos kariams. Iš tiesų, keista atminties vieta…

Riedam greitkeliu, ir mintyse dar kartą perkratau šios dienos įspūdžius. Akimirką šmėsteli karalius Mindaugas, Baltijos kelio pradžia, Generolas Vėtra…

Smagu. Lyg nedidelis pavasario stebuklas, sutilpęs į 3600 sekundžių... 😊

2023-03-06

Laikas ir tikėjimas

Visai visai mažulėlis kaimas bene koks dešimtis kilometrų nuo Suvalkų kadaise skambėjo jotvingių balsais. Vėliau, beveik iki XVIII amžiaus p...