2022 m. vasario 18 d., penktadienis

Atrakintas smuiko raktas

Iš anos kelionės po variklio apsauga parsivežę bene pusė karučio žvyro, šiandieną nutariam toliau nevažiuoti ir giliau į miškus nelįsti, juolab, ir su laiku šiandien kiek striuka.

Kiek pasimėgavę greitkeliu Vilniaus link, pro Bačkonis sukam Liutonių kryptimi, ir, apsukę lanką, sugrįžtam į Mūro Strėvininkus. Kadaise Strėvininkų pavadinimu buvo net keturi kaimai, tai vienam jų dėl baltų dvaro mūrų ilgainiui ir prigijo toks pavadinimas. Pamatom iš tolo.

Nuo 1600 m. čia buvo Oginskių giminės valdos. XIX a. pradžioje Oginskių Strėvininkų dvaras buvo šio regiono dvarų kultūros židinys. Deja, XVII a. pastatytus prabangius Strėvininkų dvaro rūmus, kiek vėliau moderniai įkurtus audimo ir balinimo fabrikus bei spirito varyklą, caro valdžia iš Gabrieliaus Oginskio atėmė po 1831 metų sukilimo. Kaip rašo istorikai, dviejų aukštų čerpėmis dengtuose dvaro rūmuose buvo daugiau nei 30 kambarių, paklotos parketo grindys, šildoma krosnimis. Pirmo aukšto kambarių lubos buvo tapytos... Ne tapetuotos – tapytos! Dviejų aukštų audimo fabriko mūriniame pastate, pastatytame greta dvaro rūmų, buvo sumontuotos 62 audimo staklės. Beje, gal kam bus naujiena - iš senos ir kilmingos  giminės, valdžiusios Mūro Strėvininkų dvarą, yra kilęs pasaulinio garso rusų kompozitorius Igoris Stravinskis. Dvaro rūmai itin nukentėjo I-ojo pasaulinio karo metu, o nuo 1922 m. su pertraukomis čia veikė invalidų prieglauda, vėl buvo užveistas sodas. Dabar čia – Strėvininkų socialinės globos namai.




Kiek tolėliau nuo dvaro auksiniais kupolais šviečia Strėvininkų Dievo Motinos Dangun ėmimo sentikių cerkvė. Pažliugusia ir beveik upeliu virtusia Cerkvės gatvele nusileidžiam žemyn, ir beveik prie tvoros mus pasitinka šventikas Pavelas. 

Ilgus metus cerkve ir tikinčiaisiais rūpinosi jo senelis Zotikas Aleksejevas. Kaip tik dabar baigiami cerkvės restauracijos darbai, pluša ir parapijiečiai. Pasikalbam. Tėvas Pavelas atvažiuoja iš Vilniaus, nors visai šalia yra ir jų giminės sodyba, dažnai čia vasaroja. Čia ir užaugęs. Anot jo, sentikių parapijų visoje Lietuvoje likę apie 60, daugiausia – Vilniaus ir Zarasų krašte. Mūro Strėvininkų cerkvėj kažkokių istorinių ikonų ar relikvijų ir nelikę, cerkvė degė, daug kartų lindo vagys. Kas svarbu ir šventa, apeigoms atsiveža iš Vilniaus. Anksčiau Mūro Strėvininkuose gyveno gausi sentikių bendruomenė, sako, maždaug 1935 buvo gausiausia Lietuvoje – apie 1000 žmonių (su gretimų kaimų sentikiais). Fotografavom tik lauke, nes viduj dar tvarkomasi, grožio nedaug.

Nespėję apšilti, stojam Liutonių kaimo pradžioje, prie kapinaičių. Šone, visai prie tvoros palaidotas vokietis Adolfas Šefleris (1871-1935), dar 1929 m. ant Strėvos upės pastatęs iki šių dienų išlikusį malūną. Gal ir antkapį statė koks vokietis – raidės aiškios, gerai įžiūrimos, tikra vokiška kokybė 😊

O pajuodęs medinis malūnas – kiek tolėliau. Jau pakrypęs, pabyrėjusiais langais, kažkur išėjusiomis durimis… Prieš keletą metų teko būti ir viduj, o dabar – privati valda, iš tolo ambrija nedraugiškas vilkšunis. Prieš malūno užtvankos likučius į Strėvą įsilieja Kiementa, rudas vanduo sūkuriais net švokščia, atgrasindandamas norą prieiti arčiau. Gal ir gerai. Tik istorijos gaila – taip ir nugarmės kurią dieną į Strėvą…


Miško kelyj trumpam vėl grįžtam į žiemą, kelias slidus, baltut baltutėlis, atleidžiu pedalą. Naujųjų Kietaviškių bažnyčią pamatom iš tolo, ne kartą čia buvę. Sustoju, apeinu ratą, prisimenu čia gyvenusį kunigą ir muziką Teodorą Brazį, surinkusį bene 2000 lietuvių liaudies dainų. Gera kolekcija būtų 😊 Šventoriuje – rašytojo Juozo Kralikausko kapas. Sako, mainais už palaidojimą šventoriuje anas pažadėjęs bažnyčiai visą savo turtą, bet paliko tik skolas… 😊 Gavosi toks verslas “nuo nulio” 😊






Ir viskas. Apsukę ratą ir iš arti pasigėrėję paskutiniu likusiu Elektrėnų kaminu, grįžtam namo. Kai užfiksuojam GPS duomenis, pamatau, kad šiandien nuvažiuotas kelias kažkiek primena kreivą šleivą muzikinį raktą, lyg dar kartą primindamas Oginskių istoriją…




 

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Laikas ir tikėjimas

Visai visai mažulėlis kaimas bene koks dešimtis kilometrų nuo Suvalkų kadaise skambėjo jotvingių balsais. Vėliau, beveik iki XVIII amžiaus p...